- 09
- 08
- 07
- 06
- 05
- 04
- 03
- 02
- 01
Kategorie: Ivo Popardowski
MILIONY ZA PÁR MINUT?
mýtus bankovních lupičů
Přepadení banky vždy byla a dodnes jsou velice riskantní záležitostí. Pachatelům hrozí v lepším případě mnohaleté vězení, ale při ozbrojeném konfliktu i závažná újma na zdraví, či dokonce ztráta života. Přitom tento závažný trestný čin, často vedený zoufalou osobní či rodinnou situací jedince či skupinou osob, není v současné době ani zdaleka vyvážen jakoukoli šancí na získání a udržení významnějšího finančního obnosu.
Již dávno jsou pryč doby „slavných“ bankovních loupeží, ke kterým patřilo kupříkladu vyloupení bostonské banky Brink´s Building. K samotnému přepadení banky došlo 17. ledna 1950, ale devět lupičů, kteří je uskutečnili, se na ně pečlivě připravovalo celé dva roky předtím. Díky perfektně připravenému plánu proběhla akce velmi rychle a kapsy zlodějů naplnila téměř třemi miliony dolarů. Jeden z lupičů, Joseph O´Keefe, se však o šest let později rozhodl promluvit. Osm jeho kompliců bylo odsouzeno na doživotí, on sám si odseděl čtyři roky.
Závratnou sumu ve výši sto jedenáct milionů dolarů se podařilo odcizit dvěma mužům z banky Knightsbridge v centru Londýna. Vydávali se za zákazníky, kteří si hodlají pronajmout bezpečnostní schránku. Po vstupu pověsili na vchod nenápadně cedulku, že banka je dočasně uzavřena, poté zneškodnili přítomné pracovníky banky a nerušeně vybrali schránky ostatních zákazníků. Teprve hodinu po odchodu lupičů se podařilo jednomu ze zaměstnanců vyprostit z pout a spustit alarm. Díky otiskům prstů se pak podařilo zjistit identitu lupiče Valeria Vicceie a následně byl odhalen i jeho komplic.
Další gangsterská dvojice Bonnie Parkerová a Clyde Barrow vykradla několika bank a připravila o život 15 lidí. Ironií jejich krátké „kariéry“ je fakt, že celková suma, kterou se jim podařilo ukořistit, dosahovala pouhých 1 500 dolarů. Jejich životy ukončila roku 1934 přestřelka s policisty v Severní Luisianě.
V současné době je v USA výnos z bankovních loupeží menší než 4 300 dolarů za jedno napadení. Roste objasněnost případů, a tím i pravděpodobnost uvěznění lupičů, a to na velmi dlouhou dobu. Ve Velké Británii je průměrný zisk z jedné bankovní loupeže asi 20 000 liber, třetina přepadení však nevynese zločincům vůbec nic. Na jednoho pachatele úspěšného přepadení tak v průměru připadne 13 000 liber, což znamená ještě méně, než kolik v Británii představuje šest průměrných měsíčních platů.
Ve státech EU, ve Švýcarsku, na Islandu a v Norsku došlo v roce 2004 k 5 864 loupežným přepadením bank, což oproti roku 2003 představuje nárůst o 0,6 %. Nárůst byl zaznamenán především v nových zemích EU. Finanční ztráty bankovních domů však dosáhly již „jen“ 96,6 milionů eur, což znamená meziroční pokles o 19 %. Tyto údaje byly uveřejněny v časopise Significance, který vydávají britská Royal Statistical Society a American Statistical Association. Podle závěru autorů článků tedy počet loupeží v Evropě dlouhodobě klesá, na druhé straně však podle studie Evropské bankovní federace prudce stoupá brutalita útoků a agresivita pachatelů.
Podle statistik Ministerstva vnitra ČR ubývá od roku 2009 loupeží v bankovních domech a dalších finančních institucích také v České republice. Zatímco v roce 2009 došlo u nás ke 172 případům a objasněno jich bylo zatím 44 procent, v roce 2011 policie zaznamenala „pouze“ 120 loupeží, ze kterých prozatím objasnila 57 procent. Podobný je i vývoj počtu loupeží v bankovních ústavech v Praze, která je pro svou anonymitu lupiči jednoznačně nejvyhledávanější destinací. Zatímco za rok 2009 bylo v pražských bankách evidováno 43 loupežných přepadení, o rok později už jen 26, tedy téměř o polovinu méně. Zločinci si začínají stále více uvědomovat, že přepadení banky pro ně může skončit zklamáním. V pobočkách bank je navíc v současné době možno ukrást hotovost maximálně v řádu desítek tisíc korun, a to ještě musí mít lupič velké „štěstí“. Pokud by se mu podařilo ukrást například 100 tisíc korun, měl by při sazbě odnětí svobody v trvání pěti let skutečný výnos z této závažné trestné činnosti ještě menší, než v ČR činí minimální mzda.
Stoupající procento objasněnosti, přímé riziko, vysoký trest po dopadení, minimální objem hotovosti u přepážek, časové zámky na trezorech a stále lepší bezpečnostní technologie používané v bankách nevyváží případný nepatrný výnos z tak závažné trestné činnosti. Pravidelné odborné proškolování bankovního personálu, aktivní spolupráce se soukromými bezpečnostními službami a využívání nejnovějších bezpečnostních technologií a systémů přispívají k faktu, že mnoho lupičů dnes prchá z banky bez peněz.
Přesto nebude na škodu připomenout potencionálním zločincům několik vět z trestního zákoníku. Bankovním lupičům, kteří proti někomu jinému užijí násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí, hrozí trest odnětí svobody na dva roky až deset let. Trest v rozmezí pěti až dvanácti let hrozí pachatelům, kteří banku nebo jinou finanční instituci vyloupí jako členové organizované skupiny, případně svým činem způsobí těžkou újmu na zdraví nebo značnou škodu. Nejvyšší trest, deset až patnáct let odnětí svobody, hrozí tomu, kdo při přepadení banky způsobí škodu velkého rozsahu nebo zaviní smrt jiné osoby.