A+ A A-

Časopis 04

Populární články

Důsledky terorismu

11. září 2001

(jk) Teroristický čin, jehož katastrofální obraz obletěl doslova celý svět, měl rozsáhlé důsledky, a to v téměř každé oblasti lidského života. Spojil rivaly, ovlivnil počínání politiků, zasáhl do státních rozpočtů, zanechal vážné stopy v ekonomice USA i celého světa, naplnil smyslem Severoatlantickou alianci a určil směřování dějin na nejbližší roky. Náhlý a překvapivý útok teroristů na cíle ve Spojených státech amerických ponořil celý svět do strachu a obav.

Zákeřné útoky však nejvíce zasáhly samotné rodiny, blízké a přátele mrtvých. Počet obětí dosáhl 2 999 lidí, přičemž 19 sebevražedných únosců není do databáze zahrnuto. V budovách WTC našlo společnou smrt 2 629 lidí, v Pentagonu zahynulo přesně 125 lidí. Oběti z unesených letadel se statisticky evidují v počtu 87 pro let č. 11, 59 pro let č. 77, 40 pro let č. 93 a 59 pro let č. 175. V důsledku celé tragédie zahynulo 343 hasičů, 87 příslušníků Port Authority Police Department, 28 policistů města New Yorku a 36 civilních zaměstnanců Pentagonu. V troskách přežilo pouhých 20 lidí. Autority, kterým byla svěřena nelehká identifikace těl, pracovaly s více než 12 tisíci tělesnými pozůstatky. Leckdy byly zcela miniaturní, navíc rozmetány; ještě po 5 letech byly nacházeny na střechách budov, jež Světové obchodní středisko obklopovaly.

Cíle, které se teroristům podařilo zničit anebo zasáhnout, nebyly vybrány náhodně. Pentagon jako sídlo Ministerstva obrany USA a hlavně jako velitelství ozbrojených sil je vnímán jako symbol vojenské síly a budovy WTC jako symbol ekonomické prosperity.

Celý civilizovaný svět začal přijímat výrazná opatření, která měla omezit prostor pro působení teroristů. Vlády států se nebránily při boji s terorismem využívat i své vlastní armády. Tehdejší Bushova administrativa zřídila Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (United States Department of Homeland Security), Centrum shromažďování údajů o hrozbě, Centrum pro monitorování terorismu a Správu pro bezpečnost v dopravě. FBI (Federální úřad pro vyšetřování USA) povýšil boj s terorismem na nejvyšší prioritu, rozšířil bojové skupiny a pokouší se zlepšit komunikaci se CIA (Ústřední zpravodajskou službou USA), která obnovila veškeré tajné operace a zaměřila se intenzivněji na výuku cizích jazyků.

V České republice je koordinací přípravy, vyhodnocování a rozpracování konkrétních úkolů pro boj s terorismem pověřen Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější