A+ A A-

Časopis 01

Populární články

Kamerové systémy

Technika proti kriminalitě

Kamerové systémy se stávají stále častějším doplňkem každodenního života. V domácím prostředí slouží k monitorování dění v domě a jeho okolí, zejména k hlídání malých dětí, zahrady, vjezdu do domu, garáže apod. V těchto případech je cílem sledování událostí v konkrétních zájmových zónách, monitorovaných jednotlivými drátovými nebo bezdrátovými kamerami, vybavenými možností upozornění na pohyb nebo hlasovou změnu. Snímaný obraz je přenášen bez dalšího zpracování přímo do TV přijímače, videa nebo počítače.

Neustále se však zvyšují nároky na kvalitnější zabezpečení průmyslových komplexů, obchodních řetězců, bank, muzeí, galerií, benzinových čerpacích stanic, parkovišť, letišť nebo veřejných prostranství (parků, náměstí, nádraží), na střežení parkovacích ploch, firemních prostor a pokladních zón. Jsou tak v současné době hlavním důvodem k budování dokonalejších systémů monitorování osob a majetku. Všude tam, kde je potřeba mít trvalý přehled o pohybu osob, automobilů nebo materiálu, jsou nasazovány kvalitnější kamerové systémy CCTV.

Zkratka CCTV je odvozena z anglického sousloví „Closed Circuit Television“, jemuž odpovídá český ekvivalent „uzavřené televizní okruhy“, tedy uzavřené privátní okruhy přenosu a záznamu videosignálu. Zatímco „otevřené“ televizní vysílání je veřejné a přístupné prakticky každému, kdo vlastní televizní (satelitní) přijímač, obraz CCTV může sledovat pouze ten, kdo je připojen přímo do jeho okruhu. Často se pro kamerové systémy typu CCTV používají i starší pojmenování „průmyslové kamery“ nebo „průmyslová televize“, protože původně sloužily takovéto televizní okruhy především k monitorování průmyslových objektů – skladových prostor, výrobních hal s nepřehledným pohybem většího množství osob apod. V posledních desetiletích však mají systémy CCTV stále širší využití. Prakticky se už bez nich neobejde střežení hotelů, sportovišť, centrálních podzemních garáží a v neposlední řadě i soukromých pozemků a objektů. A protože jejich cílem je především zajišťování bezpečnosti sledovaných objektů, běžně se označují jako „bezpečnostní kamerové systémy“.

Nejširšího uplatnění nalézají kamerové systémy CCTV při zabezpečování nejrůznějších hodnotných objektů. Vzhledem k efektivitě při ochraně majetku a k nenáročnému provozu jsou v dnešní době téměř nepostradatelné pro jakoukoli lidskou činnost. Ochraňují majitele nejen proti vnějšímu ohrožení (zlodějům apod.), ale i uvnitř (například před nepoctivými zaměstnanci). Reálný přenos i záznam z bezpečnostních kamer je možno sledovat vzdáleně přes Internet a bezpečí klienta je chráněno přístupovým heslem.

Často jsou bezpečnostní kamery instalovány jako nedílná součást klasického EZS (elektronického zabezpečovacího systému), čímž výrazně zvyšují celkovou efektivitu zabezpečení objektu.

Webové kamery

Během několika posledních let byla téměř zcela nahrazena analogová záznamová zařízení systémy digitálními. S technickým pokrokem zejména v oblasti přenosových sítí a v oblasti digitalizace videosignálu se stále více začínají prosazovat tzv. webové kamery, jinak též IP (Internet Protocol) kamery. Do počítačové sítě se připojují kabelem nebo bezdrátově (WiFi) a veškeré jejich další ovládání a nastavování je možné i prostřednictvím Internetu. Každá kamera má nastavenu vlastní IP adresu. V pouzdrech dosud běžně používaných typů webových kamer jsou kromě standardních analogových videokamer integrovány též videoservery, jež zajišťují digitalizaci a komprimaci videosignálu. Většina starších systémů tohoto druhu není totiž plně digitální, neboť přijímají signál po koaxiálních kabelech, a teprve v samotném záznamovém zařízení transformují analogový signál na digitální. Na trhu jsou ovšem samozřejmě i plně digitální systémy a záznam z těchto nových IP kamer má ryze digitální formu, bez jakýchkoli převodníků. IP kamery mají implementované webové stránky, umožňující sledovat obraz z webové kamery z kteréhokoli místa v síti (LAN/Internet) pomocí standardního webového prohlížeče (Internet Explorer). Jsou proto s oblibou využívány zejména pro zabezpečování vzdálených objektů.

Pro kamerové systémy s aktivní obsluhou (operátorem) je možno využít i tzv. Auto-Dome kamery (jinak též Speed-Dome kamery nebo Fast-Dome kamery), které umožňují nejenom vzdálené natáčení, naklápění a zoomování, nýbrž mají i další specifikované pomocné funkce:

 • automatické ostření objektivu (Autofocus)
 • nastavení a uložení předvolených pozic záběru (pozice), které je možno podle potřeby kdykoli snadno navolit příslušným tlačítkem
 • aktivaci automatické obchůzky kamery v předem nastavených prepozicích (Autopatrol, Autopan)
 • automatické přepínání denního a nočního režimu kamery (Day/Night)
 • integraci světla při nedostačující intenzitě osvětlení (fotonásobič)
 • funkci pro sledování osob procházejících pod kamerou s automatickým otáčením objektivu o 180° (Instant Flip)
 • polohovací mechanismus s proměnnou rychlostí otáčení kamery podle aktuální potřeby
 • alarmové vstupy s automatickou funkcí najetí kamery do odpovídající pozice při alarmu
 • obrazové OSD menu (On Screen Display) pro nastavení všech funkcí Auto-Dome kamery
 • volitelné režimy balance bílé barvy (AWB/ATW – Auto/Indoor/Outdoor)
 • vymaskování privátních zón v obraze, jež nesmí být dle Ústavu na ochranu osobních údajů sledovány (Private masking)

Kamery trochu jinak

Standardní bezpečnostní kamery jsou obvykle vybaveny snímacím prvkem CCD, lacinější low-end kamery využívají CMOS čip. Díky technickému pokroku v oblasti vývoje CCD obrazových prvků jsou dříve používané černobílé bezpečnostní kamery postupně nahrazovány barevnými kamerami, v následujících základních provedeních:

 • kamery se standardním C/CS úchytem objektivu
 • zapouzdřené kompaktní kamery s integrovaným objektivem (případně s infra LED přisvětlením)
 • miniaturní a skryté kamery
 • kamerové soupravy pro speciální použití, kamery s integrovaným záznamem obrazu a zvuku
 • otočné PTZ kamery se zoom objektivem
 • bezdrátové kamery
 • GSM kamery
 • termální kamery s účinným záběrem až do vzdálenosti 10 km (původně vyvinuty výhradně pro armádní účely)

IP kamery je nutno odlišovat od takzvaných webových kamer (web-camů), které se prodávají za několik stovek korun v maloobchodní síti s běžným sortimentem elektropřístrojů a slaboproudých zařízení. Tyto web-kamery totiž nemají vestavěný videoserver a pro jejich připojení k síti je zapotřebí počítač vybavený videokartou nebo USB rozhraním a aplikačním softwarem.

Webové kamery se také často používají jako tzv. on-line kamery k přímému přenosu na Internetu – například ke sledování dopravy, průběhu stavby, sněhového zpravodajství ze zimních středisek apod. Protože však obraz z on-line kamery může sledovat kterýkoli uživatel s připojením k LAN nebo Internetu, mění se v podstatě tyto CCTV (uzavřené televizní okruhy) v otevřené systémy a pojem CCTV pro ně přestává být výstižný. Proto se pro označení této techniky používají pojmy jiné, například IP monitoring, network videomonitoring nebo OCTV (Open Circuit Television, tedy „otevřené televizní okruhy“).

Kamerové systémy s dlouhodobým záznamem obrazu

Digitální technologie se prosazuje rovněž v oblasti záznamu obrazu. Součástí CCTV kamerových systémů jsou speciální videorekordéry, umožňující dlouhodobý bezobslužný záznam obrazu z bezpečnostní kamery. Dříve používané analogové TIME LAPSE videorekordéry jsou postupně vytlačovány digitálními videorekordéry (DVR), ukládajícími obrazová data na pevný disk (HDD). Často jsou digitální videorekordéry (DVR) vybaveny videoserverem, který umožňuje vzdálený přístup k videorekordéru přes LAN/Internet.

Jinou možností digitálního záznamu je standardní PC vybavené videokartou a zabezpečovacím softwarem. Kamerové systémy pro PC sestávají obvykle ze 4kanálové PC videokarty a speciálního softwaru, který umožňuje sledování a ukládání kamerového záznamu na HDD počítače. Videokarty jsou obvykle modulární, takže při instalaci například 4kanálových videokaret lze na PC monitoru současně sledovat a nahrávat až 16 kamer. Obecně splňují vyšší nároky – jak z pohledu kvality snímaného obrazu (například provozu za zhoršených světelných podmínek), tak z hlediska požadavků na jeho následné zpracování. Umožňují nejen vlastní záznam videa a případné vyvolání poplachu při pohybu ve sledovaném prostoru, ale i dálkový dohled pomocí připojení přes vnitřní počítačovou síť ve firmě, z domova, případně kteréhokoli místa ve světě. Použít lze jak vytáčené připojení (analogový modem, ISDN linky, ADSL připojení apod.), tak ostatní alternativní připojení k Internetu. Dosud málo využívanou možností je i trvalé zobrazování sledovaných prostor na webových stránkách, většinou však používaných jen pro prezentační nebo reklamní účely.

Inteligentní analýza obrazu

V dnešní době již kamerové systémy neslouží pouze k ostraze určitých inkriminovaných prostorů, ale jejich uživatelé je dokáží využít také k jiným účelům. Za použití vhodně implementovaných programových aplikací pro inteligentní analýzu obrazu dokáží z již uloženého záznamu detektovat například trajektorii pohybujících se osob, zanechání podezřelého předmětu ve sledované zóně, nepovolený vstup do vymezeného prostoru nebo indikovat náhlou změnu pohybu osob. Flexibilnější systémy umožňují dokonce využívat celou škálu analytických funkcí (například automaticky počítat průjezdy vozidel, průchody osob) s eliminováním možnosti selhání lidského faktoru při obsluze kamerového systému.

Systémová integrace

Rozvoj digitálních technologií a trvalé snižování cen výrobků, jež pracují na jejich bázi, umožňují stále častější a hlavně mnohem efektivnější využívání těchto systémů. Jedním z nejdůležitějších kroků při výběru vhodného kamerového systému je správná volba konfigurace a skladby jednotlivých komponentů. Současný trend v oblasti elektronického zabezpečení zcela zřetelně směřuje k tzv. systémové integraci, tedy k systému navzájem propojených zařízení EZS, EPS, ACCES CONTROL (systémy kontroly přístupu) a CCTV. Uzavřené televizní sledovací systémy s denním i nočním „viděním“ jsou schopny nejen detekovat narušení střežené zóny (EZS, EPS), ale dokáží navíc poskytnout detailní a okamžité obrazové informace o sledovaných objektech jak v interiérech, tak ve venkovních prostorách. Zákazníci se proto stále častěji zajímají o komplexnější a rozsáhlejší systémová řešení přizpůsobená na míru jejich potřebám. Nemalou měrou k tomuto trendu přispívá také možnost využívání počítačových sítí a Internetu jako univerzálního média pro distribuci videosignálu z kamer. Nejmodernější systémy CCTV se tak dnes stávají nepostradatelným pomocníkem majitelů firem, bezpečnostních pracovníků a mnoha dalších profesí.

Jaromír Kyncl
šéfredaktor

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější