A+ A A-

Časopis 09

Populární články

BAHNA 2012

23. ročník Dne pozemního vojska

(jk) Letošní akci Den pozemního vojska BAHNA 2012, která získává rok od roku stále větší oblibu, navštívilo 23. června v prostoru Vojenského újezdu Brdy u Strašic (okres Rokycany) více než 50 tisíc osob. Jedna z největších přehlídek současné a historické vojenské techniky v podmínkách terénního cvičení se uskutečnila již po třiadvacáté. Velké manévry pořádá každoročně Velitel společných sil a Nadace pozemního vojska AČR společně s Muzeem na demarkační linii v Rokycanech, které je také v působnosti nadace.

Tato prezentace pozemní i letecké vojenské techniky je obecně považována za druhou největší armádní akci určenou pro širokou veřejnost. V počtu návštěvníků ji předčí snad jen prezentace ozbrojených vzdušných sil, která vešla do širokého povědomí příznivců vojenského techniky pod názvem Dny NATO. Na zabezpečení akce BAHNA 2012 se v letošním roce podílelo téměř 600 vojenských profesionálů, kteří návštěvníkům předvedli více než 200 kusů vojenské techniky. Dalších asi 450 osob prezentovalo vojenské historické kluby s desítkami kusů historické techniky, jež mají ve svém vlastnictví. Několika-hodinový program nabídl návštěvníkům statické i dynamické ukázky techniky současné české profesionální armády, která zde pravidelně představuje to nejlepší ze své výzbroje. Letošním tahákem bylo vůbec první veřejné dynamické představení jízdních vlastností obrněných transportérů Pandur II, které armáda loni začlenila do své výzbroje.

Více než pětihodinový program zahájily přelety stíhaček JAS–39 Gripen, podzvukových bitevníků L–159 ALCA a moderních vrtulníků. V následném defilé si mohli diváci prohlédnout současnou techniku české armády včetně Pandurů, obrněných transportérů Dingo a Iveco, vojenských speciálů Land Rover, samohybné houfnice Dana, moderního dělostřeleckého radiolokátoru Arthur a dalších. Armádní specialisté předvedli hašení z vrtulníku W3A Sokol s bambi vakem, ukázku armádních chemiků při odběru vzorků v terénu, následnou dekontaminaci a nechyběly ani seskoky parašutistů. Naposledy před odchodem z armádní scény měli diváci možnost obdivovat tank T-72 v původní výrobní verzi, který používali českoslovenští a pak čeští vojáci již od 80. let minulého století. Nyní má armáda k dispozici jeho modernizovanou verzi T-72M4 CZ, v níž je vyměněných téměř 70 procent komponentů. Velkou pozornost věnovali návštěvníci také třem tankům T 34, které se autenticky účastnily bojů ve druhé světové válce a na letošní akci předvedly ukázky z nich. Nechyběla ani prezentace Pohotovostního oddělení Vojenské policie nebo veterinární základny AČR.

Poprvé organizátoři představili veřejnosti malé bezpilotní průzkumné letadélko Raven kalifornské společnosti AeroVironment, které vojáci používají k průzkumným činnostem nebo zkoumání terénu v místech, kam se člověk jen obtížně dostane. Kompletní průzkumná výbava soupravy Raven zahrnuje tři bezpilotní letadýlka, pozemní řídicí stanici, soupravu náhradních dílů, několik kamer, videoterminál, speciální řídicí, simulační a plánovací software a další vybavení. Souprava, kterou obsluhují dva vojáci, umožňuje s předstihem monitorovat trasy přesunů, okolí základen a odhalovat různé terénní úpravy či práce, jejichž cílem může být například instalace výbušného zařízení. Vybavený bezpilotní letoun Raven totiž dokáže rozlišit teplotu čerstvě nahrnuté zeminy od netknuté, a tím odhalit nastraženou nálož. Byl mimo jiné nasazen i na misích v Iráku a Afghánistánu, kde ve službách amerických jednotek nalétal více než 150 tisíc hodin.

Nechyběla ani přehlídka zahraničních armád – letos předvedli svou techniku vojáci z Rakouska, Polska a Británie. Pozornost upoutal především legendární britský osmdesátitunový tank Challenger a ve statické ukázce předvedli své vybavení také chemici armády USA.

K vrcholům akce patřil program vojenských historických klubů. Jejich členové společně s příslušníky aktivních záloh připomněli všem účastníkům 95. výročí bitvy u Zborova, v níž se vyznamenali především čeští legionáři. Kromě vojáků v zákopech s puškami a kulomety se simulovaných bojů zúčastnily i repliky historických letounů. Další historická ukázka přiblížila boje z Podkarpatské Rusi v roce 1939.

Zborov 1917

Ukázka bitvy u Zborova, jejíž 95. výročí jsme si letos připomněli, přiblížila návštěvníkům významné zapojení československých legií na východní frontě v období první světové války. V tomto střetu vystoupili českoslovenští legionáři vůbec poprvé jako samostatný celek v síle brigády. Vítězství legionářů u Zborova se stalo důležitým nástrojem boje za samostatnost Československa a vedlo k rozšíření našich jednotek v Rusku na sbor o 8 plucích a k formování vojska ve Francii a Itálii. Den vybojovaného vítězství – 2. červenec – se v období první Československé republiky stal svátkem armády a významnou společenskou událostí. Letošní ukázka byla věnována památce československých legionářů. (Zdroj MO ČR)

Podkarpatská Rus 1939

Československé vojsko během úporných ústupových bojů v roce 1939 vyklidilo postupně Podkarpatskou Rus, která byla obsazena Maďarskem. Příslušníci praporů SOS a vojáci 12. divize se však postavili na odpor. Zastavili postupující maďarská vojska a zabránili roztržení našich jednotek a jejich obklíčení. Dokázali po čtyři dny odolávat čtyř až desetinásobně silnějšímu protivníkovi. Čtyřicet vojáků padlo a stovka jich byla zraněna. Ukázka byla věnovaná památce živých i mrtvých bojovníků této zapomenuté fronty. Vojenské kluby tak veřejnosti připomněly, že českoslovenští vojáci bojovali a umírali za vlast už v březnu 1939, tedy ještě před vypuknutím války. (Zdroj MO ČR)

DOBOVÉ TÁBORY BAHNA 2012

Klub přátel pplk. Karla Vašátky
HISTORICKÝ TÁBOR ČS. LEGIÍ V RUSKU
Klub vojenské historie – 28. říjen
HISTORICKÝ TÁBOR ČS. ARMÁDY Z ROKU 1938
Army Club the Czech Regiment
HISTORICKÝ TÁBOR ČSOB VE VELKÉ BRITÁNII
Klub Vojenského muzea na demarkační linii Rokycany

HISTORICKÝ TÁBOR ČSLA včetně parku dobových, historických vozidel
Veteran Car Club Sturm
HISTORICKÝ TÁBOR WH
Klub vojenské historie Příbram
HISTORICKÝ TÁBOR RUDÉ ARMÁDY

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější