A+ A A-

Časopis 08

Populární články

Střelecká příprava

V reálných podmínkách

(jk) O rozvoj a udržování střeleckých dovedností pracovníků, kteří svou službu vykonávají se zbraní, se musí ze zákona starat v České republice každá bezpečnostní agentura. V drtivé většině případů má střelecká příprava podobu mířené střelby ze statické pozice, kdy si skupina střelců vypálí podle povelů řídícího střelby přidělený počet nábojů na standardní papírový terč. Ve společnosti ABAS IPS Management je tomu nyní jinak.

Nově koncipovaná a do praxe zavedená střelecká příprava se dnes může právem nazývat střeleckým výcvikem. Zejména proto, že pracovníky, kteří slouží se zbraní, připravuje na použití krátké střelné zbraně v situacích, jež mohou reálně nastat. Nezanedbatelným zvýhodňujícím hlediskem pro zavedení nového způsobu do praktické výuky je také fakt, že osnova níže popsaného způsobu výcviku zohledňuje a fakticky využívá simulace konfliktních situací v modelovém prostředí. Například pracovníci zajišťující ostrahu banky nacvičují střelbu v simulovaných podmínkách „své“ pobočky, pracovníci osádek pro převoz hotovosti a cenin využívají při nácviku střelby i transportní vozidlo.

„Ke splnění všech požadovaných kritérií výcviku vede ale poměrně dlouhá cesta", říká projektový manažer společnosti ABAS IPS Management Michal Moucha, který má střeleckou přípravu na starosti. „Bezpečnostní pracovníci sloužící se zbraní musí nejprve vypilovat k dokonalosti základní střelecké dovednosti, teprve potom je možno začít s výcvikem reálných situací, ve kterých se uvažuje a pracuje i s takovými faktory, jako jsou stres, únava, snížená viditelnost nebo třeba zranění.“ Takto koncipovaná střelecká příprava vychází z izraelského stylu střelby, který si Michal Moucha, střelecký instruktor s více než dvanáctiletou praxí, osvojil přímo v Izraeli, kde několik let působil a absolvoval zde výcvik s příslušníky elitních vojenských jednotek. Michal Moucha k tomu dodává: „Izraelský styl obranné střelby má mnoho nesporných výhod. Je osvědčený a funkční, protože reflektuje bohaté zkušenosti z reálných bojových situací. Je velice promyšlený a přitom relativně jednoduchý. Výuka je realizována tak, aby základní střelecké dovednosti byly snadno a rychle osvojitelné pro muže i ženy, bez ohledu na věk nebo fyzickou zdatnost. Ve svém výsledku se přitom jedná o komplexní střelecký systém, kde základní techniky souvisí s těmi složitějšími a navzájem do sebe zapadají jako dílky stavebnice.“

Při tomto výcviku jsou používány interaktivní plastové a kovové terče, které umožňují okamžité vyhodnocení úspěšnosti střelby. Ve složitějších simulovaných situacích tak střelec zvažuje další postup podle toho, jak se situace vyvíjí, stejně jako v reálném konfliktu. Jsou rovněž využívány tzv. neterče, tedy figury představující nezúčastněné osoby. Ty musí střelec bezpečně rozpoznat a v žádném případě je nesmí zasáhnout. Zkuše-nější střelci následně absolvují všechny stupně výcviku formou soutěže na čas. Dalším pozitivním faktorem nové koncepce výcviku jsou soutěživost a časová tíseň spolu s fyzickou zátěží, které působí jako spolehlivý faktor stresu, s nímž se účastníci výcviku musejí vyrovnat. „Jakkoli je cílem naší práce prevence krizových událostí, nikdy je nemůžeme eliminovat, natož pak zcela vyloučit. Novým modelem střelecké přípravy se snažíme naše pracovníky co nejlépe připravit na situace, v nichž by ve službě museli střelnou zbraň použít,“ vysvětluje filozofii defenzivní střelby Michal Moucha.

Mnoho příkladů z praxe dokládá, že nedostatečně připravený obránce se střelnou zbraní může v krizové situaci způsobit více škody než užitku. A je neoddiskutovatelným faktem, že ani schopnost zasáhnout na dvacet metrů mezinárodní pistolový terč v žádném případě nezaručuje schopnost správně řešit tu kterou konfliktní situaci. Bezpečnostní pracovníci ABAS IPS Management vykonávající svou službu se zbraní nyní dostávají v oblasti střelecké přípravy  tu nejlepší péči a naší redakci nezbývá než jim popřát, aby nově nabyté dovednosti nemuseli nikdy použít reálně.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější