A+ A A-

Časopis 06

Populární články

Ceny Anděl

Ewa Farna zpěvačkou roku

(jk) Členové Akademie populární hudby rozhodli v přímém přenosu televize Nova z Incheba arény v pražských Holešovicích, že nejlepší zpěvačkou roku 2009 se stala Ewa Farna, zpěvákem roku Tomáš Klus a skupinou roku Monkey Business. Vyhlašování hudebních cen Anděl za rok 2009 ovládla mladá třinecká kapela Charlie Straight. Stala se objevem roku  a získala sošku za album i videoklip roku.

Od doby, co Ewu Farnou objevil producent Lešek Wronka (Lewron music center, s. r. o.), vydala v jeho produkci alba „Měls mě vůbec rád“ (2006), „Ticho“ (2007) a „Sam na sam“ (Polsko, 2007), živé DVD a CD „Blíž ke hvězdám“ (2008), „Cicho“ (Polsko, 2009) a „Virtuální“ (2009). Kromě tisíců fandů a fanynek má mladá a talentovaná zpěvačka také řadu nepřejících recenzentů a kritiků. Jak je možno z vyjádření některých usoudit, možná i proto, že od roku 2008 je Lewron music center držitelem licence slavnostního udílení cen Akademie populární hudby Ceny Anděl a slavnostního vyhlášení nejprodávanějších nosičů v daném roce Deska roku.

Připomeňme však především těmto pochybovačům alespoň stručně zpěvaččinu cestu k letošnímu výraznému ocenění. Podle strohé časové osy rostoucích ocenění a úspěchů to může být jen stěží cesta pouze „vyšlapaná“ známým producentem. Zářným důkazem mohou být právě ocenění ze sousedního Polska. Sám jsem v této zemi mnohokrát koncertoval (mimo jiné také v Sopotech) a znám vcelku dobře mentalitu a spontánnost polského publika. Mohu tak z vlastní zkušenosti potvrdit, že žádný manažer ani producent nemůže vyprodaný amfiteátr ani porotu strhnout natolik, aby interpreta, navíc z cizí provenience, ocenily jen tak, „po známosti“. Ty dokáže přesvědčit svou osobností a především svým uměním jedině on sám. Ewa Farna se narodila 12. srpna 1993 v Třinci. Žije ve Vendryni a navštěvuje Gymnázium s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně. Hudbě se věnuje od dětství, ráda sportuje a tři roky byla členkou oddílu sjezdového lyžování Ski Beskyd Velká Rača. Vzácný a ryzí talent české hudební scény Ewa Farna, zpěvačka se zřetelnými rockovými kořeny, jejichž síla přesahuje naše hranice, sbírá jedno ocenění za druhým.

Již v roce 2006 zvítězila v polské televizní soutěži „Šance na úspěch“ a v Českém slavíku byla vyhlášena „Objevem roku“.

O rok později získala hudební cenu RGM TV Óčko v kategorii „Objev roku“ a „Objevem ro(c)ku“ byla vyhlášena také v anketě časopisu Rock&Pop. Obdržela platinové album za prodej více než 20 tisíc desek „Měls mě vůbec rád“ a ještě v tomtéž roce získala druhou platinovou desku za CD „Ticho“. V Českém slavíku 2007 získala v kategorii Zpěvačka čtvrté místo.

V roce 2008 si v Českém slavíku polepšila o jednu příčku, obhájila prestižní ocenění JETIX Kids Awards z předchozího roku a v anketě TýTý získala v kategorii Zpěvačka třetí místo.

V minulém roce předcházely letošnímu ocenění Ewy Farné neméně významné úspěchy. Deskou roku 2008 se stalo její DVD „Blíž ke hvězdám“, které vyhrálo v kategorii Nejpro-dávanější hudební DVD, zpěvačka sama byla nominována na cenu Anděl 2008 jako Zpěvačku roku a v Českém slavíku 2009 znovu dosáhla na třetí místo. To ale není vše – v polském Opole bylo oceněno její CD „Cicho“ jako Album roku 2009 tamního hudebního trhu, v Sopotech byla na Top Trendech 2009 vyhlášena nejlepším interpretem na internetu a píseň „Cicho“ ze stejnojmenného alba byla na festivalu Sopoty Hit 2009 vyhlášena hitem léta 2009.

Změny v udílení cen Letošní výraznou novinkou je vyhlášení nejprodávanější Desky roku 2009. Tímto organizátoři po dohodě s IFPI ČR pro letošní rok opustili myšlenku samostatného pořadu. Cena za nejprodávanější české album roku 2009 v naší republice byla předána právě v rámci ceremoniálu Cen Anděl 2009, a to Jaromíru Nohavicovi za album V Lucerně.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější