A+ A A-

Časopis 09

Populární články

Ochrana zboží

Problematika a dostupná řešení

(jb) Zkušenosti odborných firem zabývajících se problematikou ochrany zboží ukazují na velmi nízké povědomí a znalosti mezi majiteli prodejen nebo manažery prodejních sítí o možnostech a úrovni ochrany jejich zboží (dále jen EAS). Hlavním kritériem pro výběr takového zařízení bývá z jejich strany obvykle cena, bez ohledu na jejich vhodnost pro ochranu konkrétního druhu zboží a účinnost či úroveň dosahované ochrany. Obvyklým výsledkem takového přístupu bývá pak rozčarování z dosahovaných výsledků a přetrvávající vysoké úrovně ztrátovosti zboží, která se často neliší od té, jež existovala před instalací zabezpečovacího zařízení. Mnozí či většina z investorů neřeší, zda zakoupený systém, který vyhovuje jejich zjednodušené představě o nejnižší možné ceně, je vůbec vhodný pro ochranu jejich zboží či nikoli. Dosti často se stává, že se zajímají o alternativní účinnější řešení teprve po špatné zkušenosti a přetrvávajících vysokých ztrátách krádežemi, potom ovšem za mnohem vyšší cenu, než kdyby přistupovali k výběru vhodného EAS zodpovědněji hned na počátku, nebo ještě lépe nechali si při výběru poradit od zkušených odborníků.

„Ve skutečnosti existuje na trhu více takových (EAS) produktů, od nejznámějšího a nejrozšířenějšího systému na trhu radiofrekvenčního (RF), akustomagnetického (AM) atd. až po nejmodernější typy fungující na RFID principu,“ tvrdí jednatel firmy AC SYSTEMS, s.r.o., Ing. Ladislav Antl. „Ne každý EAS systém je totiž vhodný či optimální pro ochranu daného okruhu zboží a pro dané prostředí, což platí zejména pro obchodní centra s velkou koncentrací různých či stejných typů EAS systémů, jež se mohou vzájemně negativně ovlivňovat. Navíc každý tento systém má své nesporné přednosti i nedostatky.“

Podívejme se v následující tabulce trochu blíže na porovnání RF a AM systémů, které jsou v řadě na trhu dostupných EAS systémů z hlediska pořizovací ceny nejlevnější, ale jejich pořízení a volba nerespektující odlišná specifika těchto systémů může a také často přijde uživatele hodně draho ve vztahu k výši přetrvávajících ztrát zboží – jejich původní představa o „výhodné“ investici do EAS se brzy rychle rozplyne.

Některé vybrané přednosti AM EAS systémů plynou z jejich uvedeného srovnání s běžnými RF systémy. Přestože náklady na jejich pořízení jsou o něco vyšší, poskytují zřetelné přednosti, například v menším počtu potřebných detekčních antén nezbytných pro detekci ochranných prvků a zejména v jejich schopnosti spolehlivě, účinně a bez výskytu falešných alarmů pracovat i v tak elektronicky „rušeném“ prostředí, jaké panuje v obchodních centrech. Jednou z možností je i volba tzv. neviditelných detekčních bran typu SKY GUARD, které neruší po estetické stránce vstupy do prodejen a jsou tak i přitažlivější pro vstup klientů.

AC SYSTEMS, s.r.o. (www.acsystems.cz)

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější