(jk) City Tower tvoří dominantu v nejvýznamnější podnikatelské lokalitě v Praze. Dnešní stavební dominanta na pražské Pankráci měla být původně novým sídlem Českého rozhlasu. Stavební povolení na ni bylo vydáno již v roce 1983, avšak ještě před deseti lety šlo pouze o rozestavěné a opuštěné torzo.
http://abasreport.cz/casopisy/05/city-tower#sigProGalleriaafb6aac570
Po rozdělení Československa, a tudíž i Československého rozhlasu, nebyl projekt jak po stránce velikosti a struktury, tak po stránce technologického vybavení již pro Český rozhlas vhodný. Ten od záměru ustoupil a stavba byla v roce 1992 definitivně zastavena. V roce 1997 se uskutečnila veřejná architektonicko urbanistická soutěž na řešení „Dostavby Pankrácké pláně“, v níž první cenu obdržel návrh dostavby ve formě dalších šesti výškových budov a z níž vyplynuly některé zásady budoucí zástavby a dopravy. V roce 1999 byl vyhlášen tendr na rekonstrukci a dostavění projektu, který vyhrála významná developerská společnost ECM a v roce 2000 začala s projektovou přípravou. V průběhu následujících sedmi let se z nevzhledného a chátrajícího torza stala jedna z nejmodernějších budov v České republice s prosklenou, do daleka zářící fasádou. I přes značnou náročnost proběhla rekonstrukce budovy úspěšně – svědčí o tom jednak zvláštní ocenění porotců v 10. ročníku soutěže Nejlepší z realit – Best of Realty 2008 i vítězství v soutěži pořádané odborným magazínem Construction & Investment Journal v kategorii Best Office Development. Autorem současné podoby City Toweru je světoznámý americký architekt Richard Meier, který je rovněž tvůrcem Masterplanu, celého víceúčelového projektu City. V rámci nového stavebního povolení byl zbořen nevyhovující objekt hudební výroby na východ od výškové budovy a na severní straně postaven nový objekt nazvaný City Point.
Na rekonstrukci nejvyšší budovy v ČR bylo použito přes 2 300 tun nových ocelových konstrukcí. Fasádu tvoří 30 500 m2 skleněných tabulí, v podzemních patrech vzniklo 800 parkovacích míst a provoz mezi jednotlivými patry zajišťuje čtrnáct vysokorychlostních osobních výtahů, dva nákladní, jeden evakuační a jeden zásahový výtah. Mrakodrap dostal nový název City Tower, má 27 nadzemních a 3 podzemní patra a měří 109 metrů. K pronájmu nabízí více než 44 000 m2 kancelářských ploch, 490 m2 obchodních a 1 100 m2 skladových prostor. Největším nájemcem se stala Raiffeisenbank, která obsadila celých 10 pater budovy a své prostory ukázala v předvečer zahájení členům kongresu Týdne Facility Managementu 2009.
Výstavbu budovy City Tower stejně jako dalších výškových budov na Pankráci kritizovalo v minulosti několik občanských sdružení. Podle nich dokonce hrozilo, že by Praha mohla být z důvodu narušení pražského panoramatu vyškrtnuta ze seznamu UNESCO.
Funkce objektu
|
Nadstandardní vybavení
|
Technické specifikace
|
Technologie a komunikace
|
Standardní vybavení
|
zdroj: ECM Real Estate Development