(jk) Je logické, že každý bankovní ústav upřednostňuje svůj specifický způsob ochrany a je vybaven různými bezpečnostními prvky, jež mají na minimum eliminovat nebezpečí loupežných přepadení. Využívá různých postupů, kterými posiluje svou bezpečnost a snižuje riziko, že lupiči uspějí – ať už jde o zabarvování peněz, důmyslné umísťování kamer monitorujících inkriminované prostory či další opatření. Navíc se bankovní úředníci snaží nenechávat na pobočkách velkou hotovost, takže škody obvykle nepřevyšují několik desítek tisíc korun.
Z důvodu „elpíček“, jak podsvětí také označuje loupežná přepadení (LP), vytvořily banky zvláštní týmy odborníků. Úzce spolupracují zejména s policií, jejíž důstojníci se před několika lety stali členy České bankovní asociace. Svými znalostmi technologií a bankovního prostředí jim bankéři v pátrání pomáhají. Přepadení totiž neubývá, agresivita pachatelů neustále narůstá a pachatele loupežných přepadení zřejmě nedokáže odradit pouhý fakt, že tresty za loupeže jsou relativně vysoké – většinou do deseti, někdy až do patnácti let. Vězení přitom hrozí i těm, kteří si z banky neodnesou ani korunu. Stačí, když přepadení doprovodí výhrůžkou se zbraní, byť by se jednalo o nefunkční repliku či hračku.
Za dopadení lupiče odměna
Jedním z relativně nových opatření v České republice je skutečnost, že některé větší bankovní instituce začaly vyplácet nemalé finanční odměny za reálnou pomoc při dopadení pachatele. „Vše, co napomáhá k objasnění loupeže, se vyplatí, tedy i odměna. Lumpové si to mezi sebou řeknou a někoho to odradí,“ míní vrchní komisař Jiří Zábrodský, šéf oddělení, které se na vyšetřování loupeží v peněžních ústavech specializuje. Vypsáním odměny, která může být v mnoha případech vyšší než odcizená částka, motivují veřejnost, aby pomáhala při objasňování loupeží. Má to samozřejmě vliv i na samotný počet přepadení. Některé banky vypisují „paušální“ odměnu 500 000 Kč již více než rok a počet přepadení jejich poboček za tu dobu skutečně výrazně klesl.
Dva příklady za všechny
Maskovaného lupiče, který počátkem letošního února přepadl pobočku banky v centru Prahy, zadrželi kriminalisté po čtrnácti dnech v Jihlavě. Výrazně jim k tomu pomohlo svědectví jednoho ze všímavých občanů. Přepadení počátkem letošního února, kdy si muž ozbrojený zbraní vymohl vydání několikatisícové hotovosti a z banky utekl, začali policisté neprodleně vyšetřovat, ale na výraznější stopu je přivedly až informace lidí, kteří se o události dozvěděli z médií. Kriminalisté vytipovali na základě těchto cenných informací oblast Vysočiny, kde rozjeli intenzivní pátrání, a pozitivní výsledek na sebe nedal dlouho čekat. „Sedmnáctého února byl na autobusovém nádraží v Jihlavě zadržen sedmadvacetiletý muž, který se k činu doznal, a dokonce kriminalistům prozradil místo, kde ukrývá zbraň a oblečení z loupeže,“ popsal detaily zadržení mluvčí Policie ČR. Některé části avizovaného oděvu měl zadržený muž v době svého zatčení dokonce na sobě. Po převozu na pražskou policejní služebnu mu bylo sděleno obvinění z trestného činu loupeže, s hrozbou až desetiletého vězení. Státnímu zástupci byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. Půlmilionovou odměnu, kterou poškozená banka vypsala na dopadení pachatele, si převezme občan, který přispěl k vyšetření případu nejvýznamněji.
Počátkem dubna loupil neznámý muž přímo v centru Brna na náměstí Svobody. Pokladní vyhrožoval, že pokud mu nedá peníze, použije připravený granát. I tady, přestože si odnesl pouhých 25 000 Kč, vypsala banka za informace vedoucí k dopadení pachatele odměnu ve výši 500 000 Kč.
Přepadávat banky se nevyplatí
„Odměna sází na spodní tóny lidské psychiky. Každý žije v nějakém sociálním prostředí, kde má i nepřátele či závistivce. A do tohoto pole se strefuje strategie odměny,“ míní policejní psycholožka a šéfka katedry na policejní akademii Ludmila Čírtková. Podle ní je užitečný jakýkoli postup, který vysílá signál, že loupežné přepadení je spolehlivou cestou za mříže. Tedy i odměna pro kohokoli, kdo k dopadení pachatele výraznou měrou přispěje. Svůj názor ilustrovala případem ze Slovenska. Policie dlouho nemohla najít pachatele přepadení transportu s penězi. Jeho čin nakonec policejním orgánům oznámila rozhněvaná manželka pachatele. „Naštvala se, protože její muž měl velké srdce Jánošíka – peníze štědře rozdával či půjčoval kamarádům, což se jí nelíbilo,“ prozradila psycholožka. Podobných případů bylo ovšem zveřejněno mnohem více. V listopadu 2009 přepadl například dvaadvacetiletý muž se zbraní v ruce dvě různé banky v Praze a uloupil asi sto třicet tisíc korun. Téměř všechny peníze utratil za elektroniku a romantické výlety s přítelkyní. Právě ona a jeho kamarád však o měsíc později přivedli policii na jeho stopu, když se jim loupeží peněz pochlubil.
Závěrem
V jedné bance si navíc udělali docela zajímavý až kuriózní propočet: „Při uloupené částce například sto tisíc korun a následném trestu pěti let získá pachatel vlastně jen 1 666 Kč za měsíc. Pokud by zůstal na podpoře, inkasuje mnohem větší částku,“ prozradila její mluvčí.