(jk) Vesty jsou pro snazší orientaci roztříděny do několika kategorií. Nejroz-šířenější je americká klasifikace NIJ (National Institute of Justice). Rozlišuje celkem čtyři třídy (kategorie), přičemž třídy I. a II. jsou nejméně odolné, výrobky třídy III. zastaví střelu .357 Magnum či .45 ACP a vesta certifikovaná podle třídy IV. by měla zastavit kulku z pušky. Nezbytnou součástí vest IV. třídy je ale hrudní panel, tzv. kyrys, vzpomínaný již v minulém čísle časopisu ABAS Report.
Spolehlivě neprůstřelná vesta samozřejmě neexistuje. Svou roli pro odolnost tu má více vlivů. Střely stejné ráže, ale různé konstrukce (například poloplášťové) může vesta stavět s rozdílným výsledkem. Podstatný, ne-li nejpodstatnější vliv má vnější tvar střely a její neformovatelnost. Mimořádně vysokou průbojnost mají střely s ocelovým jádrem, u kterých dochází k minimální deformaci a do zachycení střely se tak může zapojit jen omezený počet vláken. Odolnost proti takovéto munici, například proti průbojné s ocelovým jádrem, výrobci vest zaručují pouze při současném použití přídavného kovového nebo keramického předního panelu. Většina současných vest má vpředu kapsu, díky které je jejich doplnění bezproblémové. Štíty se dělají z různých materiálů a v různých provedeních. Z kovu, keramické hmoty, v monolitním provedení, jako keramicko-kovové sendviče nebo jsou skládány z destiček.
Hlavní úlohou štítu není střelu zastavit, ale zdeformovat tak, aby se do vlastního zastavení střely a pohlcení její energie mohl zapojit dostatečný počet vláken balistického panelu. Štít vestu navíc vyztužuje, což má vliv na rozložení nárazu po dopadu střely na větší plochu těla. Její dopad je tak o něco lépe fyziologicky snášen, neboť při zásahu zabraňují vzniku traumatického šoku a zvyšují schopnost uživatele po zásahu opětovat palbu.
Na trhu je dnes již velké množství různých druhů neprůstřelných vest. Vesty pro skryté nošení, s límcem a panelem chránícím podbřišek, vesty kombinované s vestami záchrannými pro příslušníky leteckých a námořních vojsk nebo taktické vesty zásahových jednotek s velkým množstvím upínacích prvků pro zbraň, zásobníky a další příslušenství.
Odolnost proti bodným a sečným zbraním
Názor, že vestu nelze probodnout, je mylný. Ostré předměty totiž vlákna netrhají, ale řežou či odsouvají do stran. Například i vesty III. třídy odolnosti (dle NIJ) lze prostřelit kuší či kladkovým lukem. V případě požadavku na ochranu proti zbraním takového charakteru je nutné mít vestu speciální konstrukce, již doplňuje kovová síťka, obvykle z titanu.
V současné době patří k nejsilnějším vlákna DYNEEMA®. Tato polyetylenová vlákna jsou cca 15x silnější než jakostní ocel a o 40 % silnější než vlákna aramidová, např. Kevlar®. Splňují veškeré požadované standardy dané klasifikací NIJ. Extrémní trvanlivost a odolnost DYNEEMA® vláken umožňuje zachování jejich vlastností po minimálně 10 let i v těch nejdrsnějších podmínkách.
(zdroj: Ing. Martin Celebrant:
Neprůstřelné vesty, L+K)