(jk) Samotný seriál světového poháru Tour de Ski byl zahájen 27. prosince v německém Oberhofu a odtud se o dva dny později přesunul do Prahy, kde závodníci změřili své síly ve sprintu. Dlouhé tratě čekaly sportovce na Silvestra a na Nový rok v Novém Městě na Moravě a završením seriálu vrcholového zimního zápolení byly dvoudenní závody pořádané 3. a 4. ledna v italském Val di Fiemme.
http://abasreport.cz/casopisy/03/prazska-lyze#sigProGalleriad69439d34a
O třetím dílu seriálu, který se v rámci série Světového poháru Tour de Ski uskutečnil na samém konci loňského roku v areálu pražského holešovického Výstaviště, byly už popsány stohy papíru. Možná ale přece jen nebude od věci připomenout veřejnosti některé zajímavé okolnosti ze zákulisí.
Náročné finální přípravy druhého ročníku sprintu E.ON Pražská lyže 2008 vypukly naplno v noci 25. prosince a na jejich zdárném průběhu se od samého počátku nezanedbatelnou měrou podíleli také pracovníci společnosti ABAS IPS Management v čele s Jaroslavem Chábem, zkušeným odborníkem v oblastech strážní a pořadatelské služby. I když v tomto období připomínaly pravou sněhovou nadílku v Praze pouze dobové fotografie v obchodech se suve-nýry, organizátoři dokázali přímo na místě vyrobit sníh alespoň umělý.
Jak prozradil ředitel společnosti Kentaura a šéf pořadatelů Luděk Sáska, byl zde poprvé použit patent společnosti Polar Europe, jehož hlavní předností je to, že „sníh“ neobsahuje žádné chemikálie a výsledný produkt má vlastnosti sněhu „přírodního“. Výroba tohoto umělého sněhu spočívá v kombinaci klasické technologie a technologie PolarSnow, při níž se používá pouze voda, stlačený vzduch a kapalný dusík o teplotě –196 °C. Sněhu se takto vyrobí relativně rychle velké množství a po jistou dobu vydrží i při vyšších venkovních teplotách.
Loňský ročník seriálu byl rozšířen o „stromečkový den”. Hlavní partner Pražské lyže, energetická společnost E.ON, připravil totiž společně s organizátory zajímavý ekologický počin. Každý z návštěvníků měl možnost koupit za výrobní cenu aromatický stromeček. Pořada-telé se zavázali, že za každou utrženou desetikorunu z jejich prodeje vysadí nový strom v Jizerských horách. Přímo na pražském Výstavišti si diváci zakoupili 437 kusů vonných stromečků, a připočítáme-li k nim 252 kusů za všechny závodníky, rozrostou se v letošním roce Jizerské hory o 689 nových stromků.
Bohatý byl také doprovodný program na hlavním podiu, kde se diváci mohli pobavit při koncertních vystoupeních kapel Walda Gang, Gipsy.cz či Support Lesbiens. Součástí bohatého kulturního programu byly též autogramiády známých osobností (E.ON Team Kateřiny Neumannové, hokejisté HC Sparta Praha), exhibice na U rampě a v závěru večera jedinečné představení na Křižíkově fontáně s hudebními podklady legendární skupiny Queen.
Na předposlední den loňského roku připravili organizátoři dva závody pro milovníky lyžařského sportu z řad veřejnosti, kteří mohli využít jedinečnou možnost zalyžovat si v centru Prahy a na tomtéž okruhu jako nejlepší světoví lyžaři. Nechyběl ani závod čtvrtého ročníku seriálu „Hledá se nová Kateřina Neumannová“, který byl tentokrát určen dětským lyžařským nadějím narozeným v letech 1995–1998.