A+ A A-

Časopis 06

Populární články

Umění šachu

Šachoví velmistři na vernisáži

(jk) Šachy, prastará ušlechtilá hra s přízviskem královská, byla vždy inspirací básníků, malířů, sochařů i hudebníků. Přesný původ této deskové hry není znám. Vznikla patrně v 7. století v Indii a do Evropy dorazila někdy v 9. století, o čemž svědčí latinská báseň Versus de scachis, nejstarší evropský šachový text. Prvním česky psaným dílem jsou „Kniežky o šašiech“ Tomáše Štítného z doby kolem roku 1390.

Ojedinělou výstavu iniciovala londýnská společnost RS&A Ltd., která se zaměřuje na podporu současných umělců. Už několik let putuje po celém světě a čeští příznivci ji mohou v těchto dnech spatřit díky úzké spolupráci pořadatele s Centrem současného umění DOX v pražských Holešovicích. Výstava představuje patnáct šachových souprav, které pro ni na zakázku vytvořili umělci z celého světa. Každá z nich je osobitá svým pojetím i materiálem použitým při výrobě. Magické kouzlo šachovnic dokazuje, že hra označovaná právem coby královská neztratila ani v současné době nic ze své přitažlivosti a že dál zůstává skvělým prostředkem nejen intelektuálního, ale i uměleckého i projevu.

Součástí vernisáže byla partie „naslepo“ mezi ruskými velmistry Borisem Spasským a Anatolijem Karpovem, kteří se rozhodli přijetím pozvání pořadatelů podpořit spojení magična různorodého výtvarného ztvárnění šachových figurek a šachovnic a mistrovského racionálna samotné šachové hry. Pro své exhibiční vystoupení si vypůjčili partii amerického šachisty Paula Morphyho, který ji sehrál v roce 1858 v Paříži jako jednu z osmi her „naslepo“.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější