A+ A A-

Časopis 02

Populární články

Vojenská přehlídka

Oslavy 90. výročí vzniku republiky

(jk) Ministerstvo obrany ČR připravilo na 28. října k 90. výročí vzniku republiky první společnou přehlídku ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému v pražských Dejvicích. Jen pro zajímavost, poslední vojenská přehlídka proběhla u nás na Letné dne 9. května 1985, tedy před dlouhými 23 lety.

Slavnost, které přihlížel vrchní velitel ozbrojených sil prezident Václav Klaus a členové vlády, zahájily jednotky hradní stráže. Za zvuků sokolských pochodů nesly historické prapory legionářů a československé armády. K vidění bylo 16 praporů z různých historických období – legie, 1. republiky, 2. odboje – a 30 vlajkonošů neslo prapory všech současných vojenských jednotek. Diváci mohli vidět pásová obrněná vozidla, speciální kolovou techniku, vozidla pěchoty a modernizované tanky T-72, jichž měli vojáci ještě před deseti lety stovky. Dorazily též staré transportéry OT-64, nechyběly ani raketomety a dělostřelci uznávaná houfnice Dana, chemici, zdravotníci ve vojenských sanitkách a příslušníci vojenské policie. Městská policie ve své ukázce nabídla pochodující útvar, současný vozový park, strážníky na koních i na kolech.

Zajímavým zpestřením byla ukázka vznášedla, které je využíváno ke speciálním zásahům. Státní a vojenská policie prezentovala nové vozy určené dálničnímu útvaru, pyrotechnickou techniku, čluny poříčního oddílu a další typy služebních vozidel. V koloně se také představila bohatá technika hasičů a záchranářů. Těžká pásová technika použila speciální chrániče, aby zamezila poškození vozovky. Nevlídné počasí způsobilo, že pilotům letounů A-319 CJ, JAS-39 Gripen a L-159 ALCA a vrtulníků Mi-17/171Š a Mi-24/35 se nepodařilo předvést avizované nízké přelety nad Evropskou ulicí. Závěr letošní přehlídky patřil dynamické ukázce zásahu, která potvrdila dokonalou souhru jednotlivých prvků Integrovaného záchranného systému a Armády ČR. Zasahovala při ní osádka vrtulníku W-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva a byl to také jediný stroj, který mohli diváci navzdory sychravému počasí z celé škály letecké techniky vzdušných sil české armády spatřit.

Oslavy státního svátku České republiky završil slavnostní večer konaný ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti předání státních vyznamenání.

Technika na přehlídce

Letouny
· A-319 CJ
· JAS-39 Gripen
· L-159 ALCA
Vrtulníky
· Mi-17/171Š
· Mi-24/35
· W-3A Sokol
Pozemní technika
· Armáda – 121 kusů
· Policie – 24 kusů
· Hasiči – 28 kusů
· Záchranáři – 6 kusů
· Městská policie – 17 kusů
Účastníci průvodu
· Armáda – 1 758 osob
· Policie – 61 osob
· Hasiči – 72 osob
· Městská policie – 59 osob

 

 

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější