A+ A A-

Časopis 04

Populární články

Certifikovaný FM

První profesní osvědčení

(jk) Mnoho organizací a větších firem již několik let provozuje relativně nový a prudce se rozvíjející obor – facility management. Jeho hlavním posláním je zkvalitnění služeb pro zaměstnance a uživatele objektu, cílem pak vytváření efektivního prostředí, které v maximální míře podporuje kvalitní fungování každé společnosti. V jejím rámci představuje integraci všech činností k zajištění a rozvoji služeb, které podporují a zvyšují účinnost hlavního předmětu podnikání.

Vedoucí podniků mají sice pozici facility manažera zakomponovanou do své organizační struktury, dosud však nemohli jeho profesní náplň ani poslání zakotvit statutárně. K výkonu této specifické funkce chyběl totiž ještě donedávna státem garantovaný doklad (osvědčení o odbornosti).

Díky firmě Hein Consulting, s. r. o., jejímž majitelem je Ing. Ondřej Štrup, zakladatel a první prezident IFMA CZ, je tomu od poloviny letošního roku jinak. Zmíněná společnost získala totiž na sklonku loňského roku oficiální akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR k rekvalifikační výuce facility manažerů. Zvlášť pro tento účel založila pod názvem FM Institute svoji organizační složku, jež si stanovila za cíl zabezpečit zejména komplexní vzdělávání odborníků z praxe, a to jak formou workshopů a profesních seminářů, tak i v podobě ucelených akreditovaných programů.

Vycházela přitom z faktu, že ačkoli v současnosti některé vysoké školy (ČVUT Praha, VŠE Praha, VŠB–TU Ostrava) připravují v oblasti facility managementu novou generaci odborníků, jejich absolventi disponují spíše jen teoretickými, byť bezpochyby kvalitními znalostmi. Na trhu dosud zjevně absentovala nabídka kvalitního a uceleného vzdělávání určeného zejména stávajícím praktickým odborníkům. Od nápadu byl pak už jen krůček k jeho realizaci.

Frekventanti zmíněného rekvalifikačního kurzu FM Institute mají možnost studovat pod vedením zkušených lektorů manažerské, ekonomické, teoretické i technické pojetí oboru současně a na jednom místě. Každý posluchač absolvuje postupně 10 předmětů, v nichž se vystřídá přes dvacet lektorů. V závěru studia musí obhajobou seminární práce před zkušební komisí (obdobně jako na vysoké škole) prokázat znalosti ze všech principů a standardů facility managementu tak, jak je definuje EU norma ČSN EU 15221. Základem výukové osnovy jsou v současné době již platné její první dva díly, a to „Termíny a definice“ a „Průvodce přípravou FM smluv“. Seznamováni budou však i s obsahem dalších čtyř připravovaných dílů, kterými jsou „Kvalita v FM“, „Kategorie FM“, „Procesy v FM“ a „Měření prostor v FM“.

Předměty rekvalifikačního kurzu

  • Definice a terminologie FM dle ČSN EN 15221-1
  • Integrace systémů zajištění FM dle ČSN EN 15221-2
  • Ubytovací a prostorové služby
  • Úklidy a čištění, odpadové hospodářství
  • Provoz a údržba infrastruktury, správa energií a médií
  • Péče o uživatele objektů (služby), bezpečnost a interní logistika
  • Plánování, projekt a implementace FM
  • Řízení FM
  • ICT podpora facility managementu (softwarová řešení)
  • Lidský faktor v FM

Desáté výročí založení české pobočky IFMA

Mezinárodní profesní organizace IFMA (International Facility Management Association) byla založena před 25 lety v USA. Časem se její činnost rozšířila i mimo americký kontinent. Česká pobočka IFMA vznikla v roce 2000 zásluhou Ing. Ondřeje Štrupa, který se stal také prvním prezidentem IFMA CZ. Mnoho let pracoval v oblasti softwaru, delší dobu řídil české zastoupení společnosti Nemetschek – vývoj softwaru pro stavební projekci a stavebnictví (CAD, CAFM, EDM). Později působil na pozici Corporate facility managera ve společnosti Skanska Facilities Management. Inicializoval uspořádání světového kongresu IFMA – World Workplace Europe 2003 v Praze (12.–14. května 2003), kde se podílel i na přípravě dvou odborných příspěvků. Zastupuje ČR v procesu standardizace EU a je předkladatelem prvních dvou dílů evropské normy Facility managementu EN 15221 (CEN TC 348). Aktivně kooperuje v rámci komise EU na přípravě 3.–6. dílu normy, byl navržen do pracovní skupiny WG7 (pro přípravu dílu „FM Benchmarking“) a v neposlední řadě vyzván k k navržení podkladů pro sjednocení výběrových řízení na poskytovatele služeb FM. Je majitelem společnosti Hein Consulting, s. r. o., a konzultantem a lektorem výuky předmětu Facility management. Je odborným garantem tohoto předmětu na ČVUT, přednáší jej také na VŠE, VŠB–TU Ostrava a MVŠ Olomouc.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější