A+ A A-

Časopis 01

Populární články

Nejen ohlédnutí

Mistrovství světa v klasickém lyžování

Jako minulost nám už dnes připadá skutečnost, že ve dnech 7.–17. února proběhl v libereckých sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci seriál FIS Světových pohárů Liberec 2008 v klasickém lyžování. Ale není vůbec od věci si letošní zimní lyžařský svátek si připomenout. Je totiž možno se z něj v mnohém poučit pro příští zimní sezonu.

FIS Světové poháry v Liberci přivítaly letos 69 skokanů, 47 sdruženářů, 24 dvoučlenných štafet žen, 29 dvoučlenných štafet mužů, 68 běžkyň a 79 běžců, a to celkem ze 22 států. Téměř 440 dalších osob tvořilo nezbytný doprovod a své favority přijelo povzbudit více než dvanáct tisíc příznivců.

Během zápolení sportovců ve skocích a bězích na lyžích a v závodech severské kombinace si „generálku " na možné Mistrovství světa Liberec 2009 vyzkoušel nejen organizační výbor, ale také mnozí zaměstnanci společnosti ABAS IPS Management. Nelehkou práci všech zúčastněných ztěžovaly především takřka neřešitelná situace s ubytováním v přeplněném městě a extrémně nepříznivé počasí, komplikující práci ostrahy zejména na venkovních stanovištích. Nakonec však pořadatelé a pracovníci ostrahy společným úsilím vše zvládli.

Generální sekretářka Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Sarah Lewis v oficiálním prohlášení adresovaném Organizačnímu výboru FIS Světových pohárů Liberec 2008 mimo jiné organizátory pochválila a vybídla: „Sekce jako doprava, bezpečnost a akreditace fungovaly velmi dobře. Nyní se musíte soustředit na ubytování stejně jako na promoaktivity, tak, aby se vzbudil zájem a nadšení o tyto akce nejen v Liberci a přilehlém okolí, ale v celé České republice.“

Příští zimní sezona se z hlediska lyžařských soutěží připomněla prakticky už letos na sklonku jara, kdy se v posledním květnovém týdnu uskutečnil v jihoafrickém Kapském Městě 46. kongres Mezinárodní lyžařské federace (FIS), na němž se mimo jiné zrodila konečná podoba programu FIS MS Liberec 2009. Zúčastnilo se ho více než 1 000 delegátů a na programu byly desítky schůzek a mítinků.

Z České republiky se vydalo na černý kontinent hned několik delegací. K nejvýznamnějším patřil harrachovský tým, který v Kapském Městě až do posledních chvil před hlasováním houževnatě obhajoval pořádání Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově. Neméně odhodlaně tu jednal tým připravující Mistrovství světa Liberec 2009 v čele s Kateřinou Neumannovou, který seznamoval příslušné komise FIS se stavem příprav tohoto velkého závodu. A chybět pochopitelně nemohli ani zástupci Svazu lyžařů ČR.

První zklamání na sebe bohužel nedalo dlouho čekat. Stalo se tak přesně v okamžiku, kdy z úst prezidenta FIS Franca Kaspera zaznělo: „Pořadatelem mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2012 se stává Vikersund v Norsku.“ Smutek všech přítomných Čechů z výsledku hlasování se snažil prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek zmírnit konstatováním: „I porážka je součástí sportu.“

Podstatně lépe dopadl tým liberecký. Jeho členové prezentovali dopodrobna na různých úrovních kongresu celkový stav příprav na hostitelskou roli největší sportovní akce FIS 2009, Mistrovství světa v klasickém lyžování. A výsledek se dostavil. FIS ohodnotila v závěru kongresu dosavadní práci přípravného výboru velmi kladně a Češi mohli oslavovat. V závěru třetího dne kongresu uspořádali přátelský večírek, jakýsi „český den“, na němž prezidentka OV MS Liberec 2009 Kateřina Neumannová uvítala společně s konzulem ČR Petrem Rybákem a prezidentem ČOV Milanem Jiráskem osobnosti skutečně zvučných jmen. Mimo jiné přijali pozvání předseda FIS Gian Franco Kasper a Jürg Capol, který má na starosti veškeré běžecké závody FIS a je současně jedním z jejích nejdůležitějších představitelů. V příjemné atmosféře se skvěle bavil i olympijský vítěz a několikanásobný mistr světa Vegard Ulvang z Norska, do diskusí o lyžování se zapojil mnohonásobný držitel olympijských medailí Švéd Thomas Wassberg a tichými společníky nezůstala na večírku ani téměř stovka dalších hvězd současného lyžařského nebe. Všichni hosté „českého dne“ obdrželi drobné upomínkové dárky, v předpremiéře zazněla nově zkomponovaná znělka FIS MS Liberec 2009 a byl promítnut reklamní televizní klip. „Jsem ráda, že to takhle dopadlo,“ komentovala večer spokojená Kateřina Neumannová.

S výraznější propagací vlastní světové akce začnou však pořadatelé zcela logicky až po skončení červnového mistrovství Evropy ve fotbale. „Během června by byla kampaň zbytečná, zájem sportovních fanoušků se v této době soustředí především na Euro v Rakousku a ve Švýcarsku,“ potvrdila prezidentka OV.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bude probíhat od 18. února do 1. března 2009 a je zřejmé, že na jeho zdárném průběhu se bude podílet i naše firma, ABAS IPS Management. Předběžně bylo vypočítáno, že na pořádání akce padnou zhruba dvě miliardy korun. Celkem 569 milionů korun poskytl zatím organizačnímu výboru stát, dalších 700 milionů ještě slíbil, zhruba 400 milionů uvolní město Liberec a 150 milionů Liberecký kraj.

Věřme tedy, že příští zima nebude s organizátory příliš laškovat a připravované mistrovství se po všech stránkách vydaří.

Jaromír Kyncl
šéfredaktor

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější