A+ A A-

Časopis 04

Populární články

Ochrana zboží

Elektronické a mechanické prvky

(jk) S rostoucí majetkovou kriminalitou, vynalézavostí a v mnoha případech i se stále dokonalejším technickým vybavením pachatelů se denně setkává majitel každého objektu, do něhož má přístup více osob, zejména však široká veřejnost. Proto musí chránit nejenom objekt jako celek, ale především zboží ve skladovacích prostorách, výkladních skříních, vitrínách, regálech a v neposlední řadě také dohlížet na drobné výrobky vystavené volně na pultech.

Zajištění ochrany zboží se stává jednou z priorit současného podnikatelského prostředí. Běžnou součástí vybavení každého objektu je dnes minimálně jedna z mnoha technologií zabývající se elektronickou ochranou zboží. Investice do ní se investorovi ve většině případů vrátí již během několika měsíců. Mnoho společností zabývajících se výrobou, distribucí a prodejem produktů elektronické ochrany zboží je dnes schopno navrhnout a realizovat systémy vhodné pro objekty všech typů, s přihlédnutím k jejich lokalitě, velikosti a zejména skladbě sortimentu.

Téměř všechny bezpečnostní technologie využívají bezkontaktní identifikační média, jsou integrovatelné do většiny kamerových systémů a jejich variabilní topologie umožňuje jejich rozšiřování. Tím je zajištěna optimalizace pořizovacích nákladů a dalších případných investic do budoucna.

K nejfrekventovanějším patří detekční anténní systémy radiofrekvenční (RF), elektromagnetické (EM) a akustomagnetické (AM). Většina z nás je zná spíše pod obecným názvem bezpečnostní brány. Zvláštní kapitolou je systém lokálního elektronického zabezpečení, jenž je nazýván smyčkový alarm.

Radiofrekvenční systémy
Značnou účinnost při eliminování krádeží vykazují radiofrekvenční systémy, které se používají především v obchodech se sortimentem oděvů, bot, sportovních potřeb, drogerie, zařízení elektro, hraček a v hypermarketech. Skládají se ze tří základních komponentů.

Prvním je detektor s jednou nebo více anténami, který vytváří ochranný prostor u východu z prodejní části. Druhým komponentem jsou různé etikety, kterých je v současné době k dostání několik druhů a jež se připevňují na zboží. Pokud je zboží zaplaceno, etiketa se sejme (pevná) nebo deaktivuje (samolepicí). Při průchodu se zbožím s aktivní etiketou kolem detektoru je spuštěn poplach.

Pevné plastové etikety jsou ke zboží upevněny hřebíčkem (pinem). Pokud zboží nelze propíchnout, připevňují se k němu pomocí krátkého ocelového lanka. V případě zájmu je možno nechat tyto etikety potisknout firemním logem.

Pro ochranu papírenského či drogistického zboží, sportovních potřeb i dalších výrobků se používají samolepicí etikety. Dodávají se bez potisku, popřípadě také s falešným čárovým kódem. Při jejich pořizování je nutno se ujistit, zda pracují na potřebné frekvenci (obvykle 1,9 MHz; 2,4 MHz; 3,25 MHz; 8,2 MHz). Existují rovněž etikety pro systémy pracující na jiných než běžných frekvencích, například 10 MHz papírové, dodávané zejména knihovnám.

Třetím komponentem jsou detachery pevných etiket a deaktivátory etiket samolepicích.

Při pořizování anténních detektorů je nutno brát v potaz také rozdíly mezi jedno a víceanténními systémy. Pokud je chráněn průchod do cca 2 m (při doplnění dvěma pasivními anténami až do 3,2 m) a jsou používány pouze větší a pevné (plastové) etikety, postačí jednoanténní radiofrekvenční detektor za nižší pořizovací cenu. Je-li však součástí bezpečnostní analýzy využívání různých druhů etiket (včetně samolepicích), je vhodnější instalování víceanténního systému. V takovém případě sice stoupnou pořizovací náklady, nespornou výhodou však bude možnost použití celého sortimentu menších etiket, dosažení většího omezení citlivosti na prostor mezi anténami a širší chráněný průchod. K základním prvkům tohoto systému je možno jako příslušenství pořídit či nainstalovat některá další zařízení, jakými jsou blokování dveří, stínění k anténním systémům, bezdrátové detektory etiket nebo napojení na vzdálený alarm.

Elektromagnetické systémy
Mají elegantní design anténních rámů a využívají se zejména při ochraně zvukových nosičů, spotřební elektroniky, dárkových předmětů, v parfumeriích, drogeriích, domácích potřebách, železářstvích, knihkupectvích a knihovnách. Jejich nepřekonatelnou výhodou je odolnost ochranných prvků proti odstínění alobalem. Elektromagnetické etikety lze použít na zboží kovového charakteru či na obalech s hliníkových postřikem; jsou přitom velmi malé a nenápadné, ve formě samolepicí, vkládací či tzv. vhazovací.

EM systémy vykazují nadstandardní provozní spolehlivost, minimální nároky na údržbu a perfektní detekci etiket ve všech třech polohách etikety v prostoru detekčních bran (tzv. 3D detekce). Vedle akustické signalizace poplachového signálu je téměř na všech anténách (branách) k dispozici rovněž světelná signalizace. V nestandardních provedeních se dá elektromagnetický systém spolehlivě využívat také při ochraně majetku a vybavení firem, institucí či kanceláří (ochrana PC a příslušenství, obrazů apod.).

Akustomagnetické systémy
Pracují na stejném principu jako oba předchozí systémy, rovněž s možností použití mono či víceanténních systémů. Nacházejí svoje využití zejména v místech, kde jsou velmi široké vstupy, protože dokáží spolehlivě pokrýt i přes dva metry široký prostor mezi detekčními rámy. Využívají se při ochraně konfekce, prádla a dalších textilních výrobků, obuvi a kožené galanterie, potravin, alkoholických nápojů a drogerie, sportovního zboží, keramiky, skla, hraček apod. V drogeriích a parfumeriích stále častěji nahrazují EM systémy. AM etikety, zejména samolepky, jsou relativně menších rozměrů a nabízejí se i v podobě vhazovacích etiket, například do obalových krabiček s parfémy.

Smyčkové systémy
Výrobci zařízení pro elektronickou ochranu zboží nezapomínají ani na ochranu výrobků vystavených volně k vyzkoušení zákazníkům. Pro takovéto vyvinuli a stále zdokonalují nejrůznější systémy tzv. smyčkové (též kabelové) ochrany, a to od nejjednodušších až po rozsáhlé inteligentní systémy, samozřejmě integrovatelné do kamerových systémů (CCTV).

Kabelovou neboli „lokální“ ochranou zboží proti odcizení rozumíme takovou elektronickou verzi ochrany zboží, kdy je dotyčné zboží v přímém kontaktu se zabezpečovacím zařízením, nejčastěji pomocí kabelů s kontaktními senzory nebo průvlečnými smyčkami. Výjimkou nejsou ani duální (přídavné) senzory pro ochranu odnímatelných částí zboží.

Tento systém představuje nejvyšší úroveň zabezpečení ochrany zboží, prakticky stoprocentní, neboť funguje na principu uzavřeného elektrického obvodu. Jakýkoli pokus vedoucí k odstranění dotykového senzoru z chráněného zboží, přestřižení kabelu senzoru nebo jeho zkratování, vyvolá akustický alarm doprovázený blikáním LED diod na napadených senzorech a na rozvodné liště nebo ústředně. Ta je využívána rovněž k zabezpečení dvířek vitrín a skříněk, kdy je senzor nahrazen magnetickým kontaktem.

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější