A+ A A-

Časopis 01

Populární články

Extrém 2008

Součinnostní cvičení

Pod názvem „Extrém 2008“ proběhlo v posledních květnových dnech v prostorách bývalého vojenského pásma v Milovicích u Nymburka nejrozsáhlejší součinnostní cvičení svého druhu. V rámci přípravy na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2009 hodlali policejní vyjednavači, příslušníci pořádkových a zásahových jednotek, antikonfliktních týmů a dalších specializovaných útvarů Policie ČR, správ krajů a hlavního města Prahy prověřit jednak své schopnosti a připravenost při provádění nutných policejních zásahů a jednak opatření k zajištění průběžného vnitřního pořádku a bezpečnosti.

V úzké spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, Armádou ČR a zdravotnickou záchrannou službou simulovaly zúčastněné složky nácvik situací, do nichž se mohou kdykoli dostat, zejména při likvidaci násilných střetů mezi příslušníky různých anarchistických a extremistických skupin na povolených i neohlášených demonstracích. Nácvik bojových zásahů probíhal především se zřetelem na osoby a skupiny, jež porušují zákon svým agresivním jednáním a proti nimž musí policie v zájmu bezpečnosti a pořádku a v neposlední řadě též s ohledem na ochranu majetku jednoznačně a nekompromisně zakročit, včetně zajištění nejagresivnějších jedinců.

V prostorách dřívějšího letiště Boží dar mezi sebou svádělo zápas 500 po zuby ozbrojených těžkooděnců s přibližně 600 anarchisty a extrémisty, jejichž role si s chutí „zahráli“ studenti středních policejních škol a příslušníci Armády ČR.

Žádosti o stručný komentář o vlastním průběhu cvičení vyhovělo několik členů pořadatelského štábu. Koordinátor cvičení Jiří Basl zástupcům médií mimo jiné sdělil, že hlavním úkolem akce je „společně nacvičit taktiku zákroků, abychom zlepšili naši práci a posunuli se dál“.

Přestože se jednalo pouze o cvičení, byly při něm v reálu použity všechny v současnosti možné praktiky zásahových jednotek. A tak bylo možno na vlastní oči pozorovat, jak před sebou tlačí obojživelné transportéry s rozhrnovacími radlicemi „demonstranty“ a jak proudy vody z děl na policejních tatrách silným tlakem srážejí k zemi každého, kdo se ocitl v jejich bezprostřední blízkosti. Nad celým prostorem se táhl štiplavý hustý dým z úmyslně zapálené budovy (původně letištní řídicí věže) a na obě strany „barikády“ dopadaly nejenom hořící pneumatiky a kameny, ale také aktivované tzv. Molotovovy zápalné láhve. Ohlušující rachot dýmovnic a dělbuchů umocňoval kvílivý zvuk sirén desítek policejních, vojenských, hasičských a záchranných vozidel, takže absolutně nebylo možno slyšet dusot kopyt „němé“ části příslušníků jízdní pořádkové služby. Oblohu opanovaly téměř nad hlavami aktérů kroužící vojenské i policejní vrtulníky, z nichž se na podporu pozemním jednotkám slaňovali příslušníci dalších speciálních sborů.

Scénář cvičení si skutečně v ničem nezadal se scénářem akčního filmu. „Je propracován do takových podrobností, že téměř každý aktér ví, kdy a koho má udeřit," prohlásil koordinátor „extremistů" Aleš Pilař z pražské speciální pořádkové jednotky. K několika bolestivějším poraněním přesto v zápalu „boje“ došlo a svou úlohu si tak mohli v praxi „méně simulovaně“ vyzkoušet i všudypřítomní členové záchranných zdravotních složek. Jeden z dobrovolníků si na sobě dokonce otestoval (pod dohledem lékaře) taser, dnes již ve světě běžnou součást výzbroje zásahových jednotek. Ukázka účinnosti tohoto pistoli podobného zařízení byla skutečně více než demonstrativní. Odvážlivec se po zásahu okamžitě skácel k zemi a nějakou dobu byl zcela paralyzován, neschopen jakéhokoli pohybu.

„Po celou dobu pozorovala jednotlivé fáze cvičení skupina hodnotitelů a o jejich průběhu zpracuje podrobnou zprávu. Závěry hodnotící zprávy budou využity pro přípravu a realizaci budoucích bezpečnostních opatření Policie České republiky,“ konstatoval plk. David Kubalák, tiskový mluvčí policejního prezídia.

Jaromír Kyncl
šéfredaktor

 

 

ABAS IPS Management

Generální ředitelství:

budova Lighthouse
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nejčtenější